Az érdekes kutatási eredmény Dr. Patthy László ELIXIR Vezető kutató irányításával készült a Scientific Reports című folyóiratban.
Az utóbbi évek kutatásai rámutattak, hogy az arginin a leggyakoribb aminosav, amely mutációt szenved a legtöbb ráktípusban. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy az arginin kulcsfontosságú szerepet játszik a fehérjék működésében. Az arginin maradékok magas mutációs aránya azonban a CGN kodon család nagyobb mutabilitásának is tulajdonítható, mivel ezek a kodonok CpG dinukleotidjai metilálhatók.
A jelen munkában a szerzők a tumoros szövetekben található tumorgének (onkogének, tumorszuppresszor gének) és utazó gének egybázis helyettesítési spektrumát elemezték, hogy fény derüljön a CpG hipermutabilitás és a szelekció szerepéhez az arginin mutációk kialakulásában. A szerzők a tanulmányban kimutatták, hogy a CGN kodon család által kódolt argininok magasabb mutációs arányt mutatnak mind a tumorgénekben, mind az utazó génekben, mint az AGA és AGG arginin kodonok, amelyek nem tartalmaznak CpG dinukleotidot. Ez arra utal, hogy az arginin mutációk túlsúlya elsősorban a CpG hipermutabilitásnak köszönhető, nem pedig az arginin helyettesítés szelekciójának.
Mindazonáltal az eredmények azt is sugallják, hogy a CGN kodonok által kódolt argininok a tumorgének Achilles-sarkai lehetnek. A proto-onkogének kulcsfontosságú argininjeinek CpG hipermutabilitása, ami magas gyakoriságú driver mutációkhoz vezet, jelentősen hozzájárul a karcinogenezishez. Hasonlóképpen, az eredmények szerint a CGA kodonok CpG dinukleotidjának hipermutabilitása (amely TGA stop kodonokká alakítja őket) jelentősen hozzájárul a tumorszuppresszor gének ismétlődő trunkációjához és inaktiválásához.
A közlemény teljes terjedelmében ezen a linken olvasható.