Dr. Than Nándor Gábor ELIXIR Vezető kutató irányításával közlemény jelent meg októberben az American Journal of Reproductive Immunology c. folyóiratban.
A preeklampszia egy heterogén szindróma, amely különböző etiológiai és molekuláris útvonalak mentén alakul ki, eltérő klinikai altípusokat eredményezve. Ebben a tanulmányban a kutatók a preeklampsziás anyai plazma extracelluláris vezikulumokhoz (EV) kötődő és oldható frakcióinak proteomikai profilját vizsgálták, és értékelték ezek diagnosztikai értékét a betegség előrejelzésében. A vizsgálatban 47 preeklampsziás beteg (korai és késői megjelenésű) és 94 egészséges terhes nő vett részt. A vérmintákat átlagosan 7 héttel a preeklampszia diagnózisa előtt gyűjtötték, majd a plazmát oldható és EV frakciókra bontották. A kutatók 82 fehérje koncentrációját elemezték különböző proteomikai módszerekkel, kvantilis regressziós analízist és random forest modelleket alkalmazva.
Eredményeik szerint a korai preeklampsziában több fehérje, mint például a PlGF, PTX3 és VEGFR-1, mind az oldható, mind az EV frakcióban eltérő mennyiségben volt jelen. Ezzel szemben más fehérjék, mint az angiogenin, CD40L és galectin-1, csak az oldható frakcióban mutattak változást. A késői preeklampsziában a CCL3 fehérje mindkét frakcióban növekedett. A kutatók kimutatták, hogy ezek a proteomikai profilok képesek előre jelezni a preeklampszia kialakulását: a korai esetekben 78%-os, a késői esetekben pedig 68%-os pontossággal. Továbbá, a molekuláris profilok alapján három különböző preeklampszia-alcsoportot azonosítottak, amelyek eltérő klinikai és placentális jellemzőket mutattak.
Bioinformatikai szempontból a tanulmány jelentősége abban rejlik, hogy új különbségeket tár fel az extracelluláris vezikulumokhoz kötődő és oldható fehérjefrakciók között, valamint új molekuláris alcsoportokat azonosít a preeklampsziás betegek körében. Ezek az eredmények hozzájárulhatnak a betegség korai diagnózisához és a személyre szabott kezelési lehetőségek fejlesztéséhez.
A cikk teljes terjedelmében ezen a linken olvasható.