DrGaspariZoltan

2025. április 15-én került sor Prof. Dr. Gáspári Zoltán ELIXIR Vezető kutató MTA doktori védésére a HUN-REN TTK konferenciatermében. Disszertációjának címe: Fibrilláris és globuláris fehérjeszerkezeti elemek belső dinamikájának vizsgálata integrált szerkezeti bioinformatikai módszerekkel.

Prof. Dr. Gáspári Zoltán MTA doktori értekezésében olyan módszertani és alkalmazott bioinformatikai kutatásokat mutat be, amelyek jelentős mértékben hozzájárulnak a fehérjék szerkezeti és dinamikai sajátosságainak mélyebb megértéséhez.

Az értekezés egyik legfontosabb tudományos újítása a magányos α-hélix (SAH) motívumok bioinformatikai detekcióját lehetővé tevő FT_CHARGE eljárás, amely Fourier-transzformáció alapú megközelítéssel a töltésmintázatok szisztematikus vizsgálatán alapul. A módszer alkalmazása során releváns biológiai összefüggések is feltárásra kerültek, például a SAH motívumok előfordulása és lehetséges szerepe RNS-kötő fehérjékben és a sejtmagban kialakuló paraspeckle struktúrákban.

A Jelölt kiemelkedő érdeme továbbá a sokaság-alapú szerkezeti modellezés módszertani fejlesztése, különösen a GROMACS programcsomagba történő beavatkozásokkal (pl. MUMO szimulációk kiterjesztése S2 és NOE alapú kényszerekre), valamint a DIPEND eljárás és CoNSEnsX+ webszerver kidolgozása révén. Ezek a módszerek lehetővé teszik a funkcionálisan rendezetlen fehérjeszakaszok realisztikus, kísérleti adatokkal összhangban lévő modellezését és elemzését, amely az NMR-alapú szerkezetmeghatározás és a fehérjedinamika összekapcsolását új szintre emeli.

A de novo fehérjekeletkezés szerkezeti aspektusainak vizsgálata szintén újszerű megközelítést képvisel az evolúciós bioinformatika területén, különös tekintettel a hipotetikus ősi genetikai kódok fehérjetermékeinek strukturális lehetőségeire. E kutatási irány nemcsak elméleti szempontból jelentős, hanem hozzájárul a fehérjeszerkezetek evolúciós eredetének jobb megértéséhez is.

A bizottság külön kiemelte a Jelölt vitakészségét és a szakmai tudományterületen való széleskörű tájékozottságát. Összhangban a bírálóbizottság 100%-os támogatású szavazási eredményével, a bírálóbizottság az MTA doktori cím odaítélését javasolta.

Ezúton is gratulálunk az eredményhez!